Prilagodi stran slabovidnim uporabnikom Prilagodi stran dislektikom Ravnilo

Navigacija

Literarne nagrade

Redno spremljamo podelitve literarnih nagrad in ob teh priložnostih izpostavimo nagrajene avtorje in knjige, ki si jih uporabniki lahko izposodijo.

Knjige tudi označimo z nalepko na hrbtu knjige, ki naše bralce opozarja na kakovostno branje po mnenju literarne stroke. Nagrajene knjige najdemo na knjižnih policah.

Seznam literarnih nagrajencev

Fabula (od leta 2006 naprej) - proza

2006
Nejc Gazvoda
Vevericam nič ne uide
2007
Katarina Marinčič
O treh
2008
Maruša Krese
Vsi moji božiči
2009
Peter Rezman
Skok iz kože
2010
Vesna Lemaić
Popularne zgodbe
2011
Lado Kralj
Kosec koso brusi
2012
Dušan Čater
Džehenem
2013
Nagrade niso podelili.
2014
Nagrade niso podelili.

Grumova nagrada (od leta 1979 naprej) - dramatika

1979
Dane Zajc
Voranc
1980
Dušan Jovanović
Karamazovi
1981
Rudi Šeligo
Svatba:drama v štirih dejanjih
1982
Drago Jančar
Disident Arnož in njegovi
1983
Dominik Smole
Zlata čeveljčka
1984
Tone Partljič
Moj ata socialistični kulak
1984
Rudi Šeligo
Ana
1985
Drago Jančar
Veliki briljantni valček
1986
Dane Zajc
Kalevala
1987
Jože Snoj
Gabrijel in Mihael
1987
Ivo Svetina
Biljard na Capriju
1988
Sergej Verč
Evangelij po Judi
1989
Drago Jančar
Zalezujoč Godota
1990
Dušan Jovanović
Zid - jezero
1991
Milan Jesih
En sam dotik
1992
Ivo Svetina
Vrtovi in golobica
1993
Evald Flisar
Kaj pa Leonardo?
1994
Dušan Jovanović
Antigona
1995
Drago Jančar
Halštat
1996
Ivo Svetina
Tako je umrl Zaratuštra
1998
Matjaž Zupačič
Vladimir
1999
Zdenko Kodrič
Vlak čez jezero
2000
Rokgre
To
2001
Zoran Hočevar
'M te ubu !
2001
Matjaž Zupančič
Goli pianist ali Mala nočna muzika
2002
O. J. Traven
Ekshibicionist
2003
Matjaž Zupančič
Hodnik
2004
Evald Flisar
Nora Nora
2005
Matjaž Briški
Križ
2006
Matjaž Zupančič
Razred
2007
Dragica Potočnjak
Za naše mlade dame
2008
Rok Vilčnik
Smeti na luni
2009
Simona Semenič
5fantkov.si
2009
Žanina Mirčevski
Konec Atlasa
2010
Ivo Prijatelj
Totenbirt
2010
Ivo Svetina
Grobnica za pekarno
2010
Simona Semenič
24ur
2011
Matjaž Zupančič
Shocking Shopping
2012
Vinko Möderndorfer
Vaje iz tesnobe
2013
Evald Flisar
Komedija o koncu sveta
2014
Vinko Möderndorfer
Evropa

Jenkova nagrada (od leta 1986 naprej) - poezija

1986
Niko Grafenauer
Palimpsesti
1987
Veno Taufer
Vodenjaki
1988
Tomaž Šalamun
Mera časa
1989
Aleš Debeljak
Slovar tišine
1990
Milan Dekleva
Odjedanje božjega
1991
Milan Jesih
Soneti
1992
Jure Detela
Pesmi
1993
Kajetan Kovič
Sibirski ciklus:in druge pesmi raznih let
1994
Svetlana Makarovič
Tisti čas
1995
Boris A. Novak
Mojster nespečnosti
1996
Iztok Osojnik
Klesani kamni
1996
Alojz Ihan
Južno dekle
1997
Peter Semolič
Hiša iz besed
1998
Dane Zajc
Dol dol
1999
Niko Grafenauer
Odtisi
2000
Uroš Zupan
Drevo in vrabec: nove in izbrane pesmi
2001
Milan Jesih
Jambi
2002
Erika Vouk
Opis slike
2003
Brane Mozetič
Banalije
2004
Jože Snoj
Poslikava notranjščine: (al fresco)
2004
Ciril Bergles
Moj dnevnik priča
2005
Maja Vidmar
Prisotnost
2006
Miklavž Komelj
Hipodrom
2006
Josip Osti
Vse ljubezni so nenavadne
2007
Tomaž Šalamun
Sinji stolp
2008
Andrej Medved
Približevanja
2009
Aleš Debeljak
Tihotapci
2010
Ivo Svetina
Sfingin hlev
2011
Primož Čučnik
Kot dar
2012
Janez Ramoveš
Skuz okn strejlam kurente
2013
Kristina Hočevar
Na zobeh aluminij, na ustnicah kreda
2014
Anja Golob
Vesa v zgibi
2015
Miklavž Komelj
Noč je abstraktnejša kot n
2016
Anja Golob
Didaskalije k dihanju

Nagrada Kresnik (od 1991 naprej) - proza

1991
Lojze Kovačič
Kristalni čas
1992
Feri Lainšček
Namesto koga roža cveti
1993
Miloš Mikeln
Veliki voz
1994
Andrej Hieng
Čudežni Feliks
1995
Tone Perčič
Izganjalec hudiča
1996
Berta Bojetu
Ptičja hiša
1997
Vlado Žabot
Volčje noči
1998
Zoran Hočevar
Šolen z brega: roman
1999
Drago Jančar
Zvenenje v glavi
2000
Andrej Skubic
Grenki med
2001
Drago Jančar
Katarina, pav in jezuit
2002
Katarina Marinčič
Prikrita harmonija
2003
Rudi Šeligo
Izgubljeni sveženj
2004
Lojze Kovačič
Otroške stvari
2005
Alojz Rebula
Nokturno za Primorsko: roman
2006
Milan Dekleva
Zmagoslavje podgan
2007
Feri Lainšček
Muriša
2008
Štefan Kardoš
Rizling polka
2009
Goran Vojnović
Čefurji raus!
2010
Tadej Golob
Svinjske nogice
2011
Drago Jančar
To noč sem jo videl
2012
Andrej E. Skubica
Koliko si moja
2013
Goran Vojnović
Jugoslavija, moja dežela
2014
Davorin Lenko
Telesa v temi
2015
Andrej E. Skubic
Samo pridi domov
2016
Miha Mazzini
Otroštvo

Nagrada Kritiško sito (od leta 2012 naprej)

2012
Katja Perat
Najboljši so padli
2013
Maruša Krese
Da me je strah?
2014
Davorin Lenko
Telesa v Temi
2015
Katarina Marinčič
Po njihovih besedah
2016
Jure Jakob
Hiše in drugi prosti spisi
2017
Mojca Kumerdej
Kronosova žetev

Nagrada Modra ptica (od leta 2012 naprej) - Hišna nagrada Mladinske - proza

2012
Stanka Hrastelj
Igranje
2013
Vinko Möderndorfer
Skoraj kot v filmu
2014
Roman Rozina
Županski kandidat Gams

Nagrada za prvenec (od leta 1983 naprej) - proza

1983
Tone Perčič
Pot v nestalnost
1987
Andrej Morovič
Prosti tek
1987
Rade Krstić
Vremenar
1989
Mart Lenardič
Moje ženske
1991
Uroš Zupan
Sutre
1991
Vid Snoj
List in sen
1993
Matjaž Zupančič
Izganjalci hudiča
1995
Aleš Šteger
Šahovnice ur
1997
Aleš Čar
Igra angelov in netopirjev
1999
Barbara Korun
Ostrina miline
2000
Andrej E. Skubic
Grenki med
2001
Lucija Stupica
Čelo na soncu
2001
Peter Svetina
Kavarna v prvem nadstropju
2002
Lili Potpara
Zgodbe na dušek
2003
Mitja Čander
Zapiski iz noči
2004
Irena Svetek
Od blizu
2005
Stanka Hrastelj
Nizki toni
2006
Magda Reja
Ime tvoje zvezde je Bilhadi
2007
Gabriela Babnik
Koža iz bombaža
2008
Veronika Dintinjana
Rumeno gori grm forzicij
2009
Vesna Lemaič
Popularne zgodbe
2010
Lado Kralj
Kosec koso brusi
2011
Katja Perat
Najboljši so padli
2012
Muanis Sinanović
Štafeta okoli mestne smreke
2013
Jasmin B. Frelih
Na/pol
2014
Zoran Knežević
Dvoživke umirajo dvakrat
2015
Dino Bauk
Konec. Znova
2016
Metka Lampret
Kam bi dala takle dan

Rožančeva nagrada (od leta 1993 naprej) - eseji

1993
Drago Jančar
Razbiti vrč
1994
Jože Snoj
Med besedo in bogom
1995
Drago Jančar
Egiptovski lonci mesa
1996
Tomo Virk
Ujetniki bolečine
1997
Matevž Kos
Prevzetnost in pristranost: literarni spisi
1998
Aleš Berger
Krokiji in beležke
1999
Milan Dekleva
Gnezda in katedrale
2000
Edvard Kovač
Oddaljena bližina
2001
Iztok Geister
Levitve: poetični eseji
2002
Vinko Möderndorfer
Gledališče v ogledalu: gledališka razmišljanja in travestije: 1986-1998
2003
Vinko Ošlak
Spoštovanje in bit: eseji o naravi, človeku in kulturi
2004
Gorazd Kocijančič
Tistim zunaj: eksoterični zapisi 1990-2003
2005
Aleksander Zorn
Smešna žalost preobrazbe: :zgodbe o čudežih slovenske demokracije: 1994-2004
2006
Drago Jančar
Duša Evrope
2007
Aleš Šteger
Berlin
2007
Igor Zabel
Eseji I:O moderni in sodobni umetnosti
2008
Dušan Jovanović
Svet je drama
2009
Ifigenija Simonović
Konci in kraji
2010
Peter Kovačič Peršin
Vrnitev k Itaki: Slovenci v procesih globalizacije
2011
Miklavž Komelj
Nujnost poezije: Eseji
2012
Meta Kušar
Kaj je poetično ali ura ilegale
2013
Alojz Ihan
Državljanski eseji
2014
Marcel Štefančič
Kdor prej umre, bo dlje mrtev
2015
Andrej Capuder
Povest o knjigah
2016
Robert Simonišek
Trk prostorov

Sovretova nagrada (od leta 1963 naprej) - prevajalci

1963
Mira Mihelič
W. Faulkner: Svetloba v avgustu 1952 T. Wolfe: Ozri se proti domu, angel 1957 C. Dickens: Pickwickovci 1962
1963
Janez Gradišnik
T. Mann: Čarobna gora 1959 R. Musil: Mož brez posebnosti 1962
1964
Matej Bor
dela W. Shakespearja
/
Mile Klopčič
dela A. S. Puškina M. J. Lermontova
1969
Janko Moder
B. Pasternak: Doktor Živago 1967 G. Grass: Pločevinasti boben 1968
1969
Kajetan Gantar
Rimska lirika 1968
1970
Franjo Smerdu
Pesmi K. Koviča v nemščini 1969
1970
Zdenka Jerman
M. Kundera: Šala 1969
1970
Vital Klabus
H. Troyat: Puškin 1968–69
1971
Jože Udovič
H. Broch: Vergilova smrt 1970
1972
Kajetan Kovič
G. Trakl: Lirika 1971
1972
Ivan Minatti
K. Racin: Lirika 1971 I. Sarajlić: Lirika 1971
1972
Radojka Vrančič
M. Proust: V Swannovem svetu 1971
1973
Andrej Capuder
Dante: Božanska komedija 1972
1974
Niko Košir
M. Cervantes: Don Kihot 1973
1974
Primož Simoniti
Petronij: Satirikon 1973
1975
Mile Klopčič
Ruska in nemška poezija
1976
Janez Menart
R. Burns: Lirika 1975 G. G. Byron: Pesmi in pesnitve 1975
1976
Veno Taufer
T. Ujević: Lirika 1975 V. Urošević: Pesmi 1975
1977
Jože Košar
Platon: Država 1976
1977
Jože Fistrovič
V. S. Naipaul: Posnemovalci 1976
1978
France Vodnik
Poljska književnost
1979
Tone Pavček
Glasovi časa: antologija desetih ruskih pesnikov dvajsetega stoletja
1979
Drago Bajt
B. Piljnjak: Golo leto 1978 Glasovi časa: antologija desetih ruskih pesnikov dvajsetega stoletja 1978
1980
Alenka Bole Vrabec
G. García Márquez: G. García Márquez: Sto let samote: španski južnoameriška roman 1978
1980
Stanko Jarc
A. Andersch: Winterspelt 1979
1981
Janez Zupet
B. Pascal: Misli 1980
1981
Frane Jerman
Filozofska dela
1982
Branko Madžarevič
F. Rabelais: Gargantua in Pantagruel 1981
1983
Aleš Berger
R. Queneau: Vaje v slogu 1981
1983
Primož Simoniti
Apulej: Metamorfoze ali Zlati osel 1981
1984
Zoja Skušek
H. Bergson: Ustvarjalna evolucija 1983
1984
Andrej Arko
P. P. Njegoš: Gorski venec 1983
1985
Gitica Jakopin
R. Smullyan: Alica v deželi ugank 1984
1985
Bogdan Gradišnik
A. Isaković: Hip I–II 1984
1986
Jože Stabej
W. Golding: Obredi ob prehodu 1985
1987
Janez Gradišnik
Življenjsko delo
1988
Radojka Vrančič
M. Proust: V svetu Guermantskih 1987
1988
Janez Menart
F. Villon: Zbrano delo 1987
1989
Janko Moder
Življenjsko delo
1990
Djurdja Flerè
F. R. de Chateaubriand: Spomini z onkraj groba 1989
1990
Boris A. Novak
S. Mallarmé: Lirika 1989
1991
Tone Pretnar
T. Konwicki: Kronika ljubezenskih pripetljajev 1990 poljska poezija
1992
Niko Grafenauer
E. Lasker-Schüler: Lirika 1992
1992
Milan Jesih
W. Shakespeare: Romeo in Julija 1991
1993
Marjan Strojan
Beowulf 1992
1994
Alenka Moder
N. Gordimer: Izbrane novele 1993
1994
Stane Ivanc
J. Chevalier, A. Gheerbrant: Slovar simbolov 1993
1995
Marija Javoršek
J. Racine: Zbrane drame I 1995
1995
Vital Klabus
P. White: Voss 1994 R. Walser: Pomočnik 1994
1996
Marko Marinčič
Vergilij: Lirika 1994
1996
Ksenija Dolinar
J. Fowles: Mag 1995
1997
Srečko Fišer
K. Ishigura: Ostanki dneva 1995 W. Faulkner: V smrtni uri 1996
1998
Marjan Poljanec
F. F. M. Dostojevski: Zločin in kazen 1997, G. G. de Nerval: Silvija, Avrelija 1996, V. V. Nabokov: Camera obscura 1997
1998
Jelka Ovaska Novak
Kalevala: finski narodni ep 1997
1999
Štefan Vevar
J. W. Goethe: Učna leta Wilhelma Meistra 1998
2000
Niko Jež
W. Gombrowicz: Trans-Atlantik 1998
2000
Suzana Koncut
G. Flaubert: Gospa Bovaryjeva 1998
2001
Rozka Štefan
A. Mickiewicz: Konrad Wallenrod 2000 poljska poezija
2001
Miha Avanzo
H. Kureishi: Buda iz predmestja 1999 W. C. Williams: Lirika 1999
2002
Jaro Novak
N. Kazantzakis: Božji ubožček 2000
2003
Barbara Šega Čeh
Ovid: Umetnost ljubezni 2002
2004
Marjan Strojan
J. Milton: Izgubljeni raj 2004
2004
Vesna Velkovrh Bukilica
J. Cortázar: Ristanc 1995 J. Cortázar:Hudičeva slina 2003
2005
Gorazd Kocijančič
Platon: Zbrana dela 2004
2006
Jana Unuk
Olge Tokarczuk: Dnevna hiša, nočna hiša 2005
2006
Vlasta Pacheiner Klander
Ko pesem tkem: antologija vedske poezije 2005
2007
Vasja Bratina
U. Eco: Foucaultovo nihalo 2005 U. Eco: Skrivnostni plamen kraljice Loane 2006
2007
Andrej E. Skubic
Gertrude Stein: Čitanka 2006 James Kelmnan: Kako pozno, pozno je bilo 2006
2008
Urška P. Černe
A. Maier: Binkoštni torek 2006
2009
Nives Vidrih
B. Hrabal: Oglas za hišo, v kateri nočem več živet 2008
2010
Primož Vitez
Voltaire: Filozofske zgodbe 2009
2011
Nada Grošelj
Plavt : Kljukec Ovid: Rimski koledar O. Wilde : Izbrano delo:poezija in proza
2011
Jaroslav Skrušny
Stendhal : Življenje Henryja Brularda
2012
Branko Gradišnik
Nabokov, V. V.: Bledi ogenj
2012
Brane Senegačnik
Seneca, L. A.: Ojdip
2013
Tina Mahkota
Joyce, J.: Dublinčani
2014
Borut Kraševec
Pelevin, V. O.: Sveta knjiga volkodlaka
2015
Mojca Kranjc
Capus, A.: Švindler, špijonka in človek z bombo
2016
Lijana Dejak
Vodolazkin, E.G.: Laurus

Veronikina nagrada (od leta 1997 naprej) - poezija

1997
Iztok Osojnik
Razglednice za Darjo
1998
Aleš Šteger
Kašmir
1999
Josip Osti
Kraški Narcis
2000
Ciril Zlobec
Samo ta dan imam
2000
Marjan Strojan
Parniki v dežju
2001
Milan Jesih
Jambi
2002
Miklavž Komelj
Rosa
2003
Milan Dekleva
V živi zob
2004
Erika Vouk
Opis slike
2005
Ivo Svetina
Lesbos
2006
Ervin Fritz
Ogrlica iz rad
2007
Taja Kramberger
Vsakdanji pogovori
2007
Tone Pavček
Ujedanke:obrazi naše vsakdanjosti
2008
Milan Dekleva
Audrey Hepburn, slišiš metlo budističnega učenca?
2009
Jože Snoj
Kažipoti brezpotij
2010
Andrej Medved
Razlagalec sanj
2011
Barbara Korun
Pridem takoj
2012
Primož Čučnik
Mikado
2013
Karlo Hmeljak
KRČRK
2014
Petra Kolmančič
P(l)ast za p(l)astjo
2015
Meta Kušar
Vrt
2016
Ana Makuc
Ljubica Ronalda Barthesa