mag. Miha Pavšek: Triglavski ledenik in nekateri drugi ledeniki v luči podnebnih razmer [*Knjižnica Domžale*]

predavanje in ogled razstave

13. 12. 2017 19:00

Raziskovanje Triglavskega ledenika je najstarejši stalni slovenski raziskovalni projekt. Kot objekt preučevanja sprememb v občutljivi visokogorski pokrajini je ledenik eden redkih neposrednih dokazov za podnebne spremembe oziroma njihove posledice. Zaradi stalnega krčenja njegove površine smo morebiti ena zadnjih generacij, ki ga še lahko opazuje. Po predavanju bo kratko vodenje po razstavi Zeleni plaz - včeraj, danes, jutri.

Vstop prost! Vabljeni!

org.: PD Onger Trzin, mag. Miha Pavšek, Knjižnica Domžale

Kratka predstavitev razstave:

ZELENI PLAZ – VČERAJ, DANES, JUTRI

70 let rednih opazovanj Triglavskega ledenika   Lani je minilo sedem desetletij od prvih uradnih meritev Triglavskega ledenika. Visoka obletnica pričetka rednih raziskav ledenika sovpada z ustanovitvijo Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU, kar je bil tudi povod za pripravo razstave Zelenem snegu. Za tem imenom se namreč skriva prva omemba ledenika iz leta 1821, ki v resnici opisuje pot prvopristopnikov na Triglav 43 let prej, to je leta 1778. Raziskovanje Triglavskega ledenika je najstarejši stalni slovenski raziskovalni projekt. Kot objekt preučevanja sprememb v občutljivi visokogorski pokrajini je ledenik eden redkih neposrednih dokazov za podnebne spremembe oziroma njihove posledice. Zaradi stalnega krčenja njegove površine smo morebiti ena zadnjih  generacij, ki ga še lahko opazuje – natančneje tisto, kar je od njega še ostalo - saj zanamcem morda to že kmalu ne bo več dano.