dr. Rosvita Pesek: BUČAR [*Knjižnica Domžale*]

dr. Rosvita Pesek: BUČAR [*Knjižnica Domžale*]

predstavitev knjige

25. 01. 2017 17:00

Zgodovinarka in novinarka dr. Rosvita Pesek, voditeljica Odmevov na Televiziji Slovenija, je v svoji tretji knjigi Bučar, orisala življenjsko pot in vlogo dr. Franceta Bučarja pri nastajanju samostojne slovenske Države. Knjiga, ki obsega več kot 600 strani, je izšla v zbirki Mohorjeve založbe iz Celovca "Kako so gradili državo", v kateri predstavljajo pomembne osebnosti slovenske osamosvojitve. Pred tem je v isti zbirki izšli še dve knjigi iste avtorice, in sicer Osamosvojitvena vlada (2011) in Pučnik (2013).

Bučar je bil gojenec škofovih zavodov, kjer je po lastnih besedah dobil temeljito izobrazbo in temeljno strukturo za svojo življenjsko pot. V burnih letih druge svetovne vojne se je pridružil partizanom, zatem je bil leto dni zaposlen v Udbi, bil je vladni in skupščinski birokrat, profesor na pravni fakulteti in disident. Bil je med avtorji znamenite 57. številke Nove revije. Z znamenitim govorom v Strasbourgu si je prislužil naziv "narodni izdajalec."

Na prvih demokratičnih volitvah je bil izvoljen za poslanca v republiško skupščino in bil izvoljen za prvega predsednika. Prva izvoljena demokratična skupščina je sprejela vso potrebno zakonodajo za samostojno Slovenijo. Ob konstituiranju skupščine je Bučar poudaril, da se s konstituiranjem demokratično izvoljenega parlamenta v Sloveniji končuje državljanska vojna. Tlakoval je pot novi ustavi Republike Slovenije in velja za njenega očeta.
Umrl je leta 2015 v 92. letu starosti.

org.: Mohorjeva založba Celovec, Knjižnica Domžale