Čisto blizu: Béla Szomi: Vrtavka z Nadiže

Čisto blizu: Béla Szomi: Vrtavka z Nadiže

Srečanja z ustvarjalci

Knjižnica Domžale, 21. 11. 2022 19:00

Vabljeni na zanimiv literarno-pogovorni večer z Bélo Szomijem.

Béla Szomi je človek mnogih strasti in zanimanj, od fizike, astronomije in šaha pa do glasbe, pesnjenja, prevajanja ter celo gobarjenja in zeliščarstva. Mnogi ga verjetno najbolje poznajo kot vodjo glasbene skupine Kontrabant. Na srečanju bo predstavil tudi najnovejšo pesniško zbirko VRTAVKA Z NADIŽE.

pogovor bo vodila: Cveta Zalokar

org.: Béla Szomi, Knjižnica Domžale

Ako enkrat umrem, predraga,
vedi, da pogrešal bom le tebe,
ko stopil v peklu bom pred vraga,
mu kot poprej, vsakič in vselej
prodal bom svojo dušo, da mi
podari povrh še eno minuto s tabo.
...
Tedaj izreci namesto mene »Zbogom!« –
tako, kot bi to rekel tebi sam,
in naj te prvi, ki bo stal ob tebi,
poljubi na tvoj žalostni obraz,
ti pa nasmej se in razneži,
ker vedela boš, da to sem jaz.

Béla Szomi

O avtorju

Rodil se je 20. novembra 1960 v Osijeku. Osnovno šolo je obiskoval v Čentibi in Lendavi. Gimnazijo je končal v Murski Soboti, Pedagoško akademijo pa v Ljubljani. Kot učitelj se je prvič zaposlil šele leta 1987. Je avtor okoli petnajstih knjig in delovnih zvezkov za osnovno šolo, soavtor več zbirk nalog s tekmovanj iz logike in matematike ter eden najuspešnejših mentorjev osnovnošolskih tekmovalcev iz astronomije, logike, razvedrilne matematike in fizike v državi. Ves čas svoje učiteljske kariere tudi izobražuje učitelje iz vse Slovenije za delo z nadarjenimi učenci. Na svoji parceli v Šalovcih že približno dve desetletji organizira astronomske tabore za mladino. Ob astrofotografiji mlade uči nabiranja zdravilnih zelišč, divje hrane in gob ter izdelovanja zeliščnih krem in drugih naravnih pripravkov. Ob pedagoškem in mentorskem delu se ukvarja še z glasbo: je avtor ali soavtor več kot 200 skladb, v slovenskem, madžarskem in romskem jeziku ter prekmurskem narečju je uglasbil pesmi številnih slovenskih pesnikov, večinoma prekmurskih. Z glasbenimi zasedbami Kontrabant, Nepridiprav in Robeldule je izdal 14 zgoščenk ter arhiviral slovensko ljudsko in godčevsko glasbo na dveh zgoščenkah. Bil je tudi producent vseh naštetih projektov. Leta 2018 je glasbena skupina Kontrabant za tuje trge izdala celó vinilno ploščo. V 28 letih delovanja je nanizala okoli 1800 nastopov doma in v tujini, njena skladba z naslovom Prekmurje, moje Prekmurje pa je na vzhodu države ponarodela. Béla Szomi je že 25 let tudi programski vodja in organizator etno-rock festivala v Domžalah in obenem utemeljitelj te glasbene smeri, ki jo uvrščajo v t. i. world music. Živi v Mengšu ter na bližnji OŠ Domžale poučuje matematiko in fiziko. Za njegovo vsestransko udejstvovanje na literarnem področju ima največ zaslug njegov prijatelj, madžarski pesnik Bence Lajos, čigar dela je Szomi prepesnil in prevedel. Prav Lajos ga je spodbudil h kakovostnejšemu literarnemu ustvarjanju v dveh jezikih – slovenskem in madžarskem. Béla Szomi se je sicer s pisanjem ukvarjal že od osnovnošolskih let, bolj zavzeto pa od leta 1994, saj je potreboval dobra besedila za svoje skladbe. Prva njegova pesniška zbirka je bila Babjeverni pisani pes, ki je izšla leta 2019 in bila ponatisnjena leta 2021. To leto je bilo zanj nasploh nadvse uspešno, saj sta izšli dve njegovi zbirki – Češnja in Szerelemmosoly (Ljubezenski nasmešek) v madžarščini ter zgoščenka glasbene skupine Kontrabant z naslovom Vidno je nevidno, na kateri so skladbe z uglasbeno poezijo Szomija in nekaterih drugih madžarskih pesnikov iz Prekmurja. Piše tudi skladbe za otroke (dve zgoščenki glasbene skupine Nepridiprav), je večinski avtor skladb priznane glasbene skupine Kontrabant. Prepoznavnost je pridobil z besedilom domoljubne popevke Zelena dežela in vlogo umetnika Koporca v filmu Vampir z Gorjancev. Od leta 2013 deluje tudi kot prevajalec: v slovenski jezik je prevedel številna dela pomembnih prekmurskih madžarskih literatov. Béla Szomi je leta 2005 prejel priznanje Ministrstva za šolstvo in Zveze za tehnično kulturo Slovenije kot eden najuspešnejših mentorjev za logiko v Sloveniji, leta 2007 so mu podelili naziv mentorja leta pri ZOTKS, leta 2019 pa ga je Državni svet Republike Slovenije nagradil za prostovoljno delo na področju logike, astronomije, fizike, razvedrilne matematike in glasbe. Leta 2022 je prejel bronasto plaketo Občine Domžale za delo v kulturi in prosveti.