Festival OBRAZI MIRU v Trzinu
Zadnje novice Arhiv novic Izpostavljeno na prvi strani

Festival OBRAZI MIRU v Trzinu

Letos je na Bledu potekalo že 55. Mednarodno srečanje pisateljev, ki si je za tokratno načelo izbralo podlago v pesmi Johna Lennona, IMAGINE.
Blejsko srečanje je tesno povezano z delovanjem enega izmed 4 odborov Mednarodnega PEN-a – Pisatelji in pisateljice za mir. Lansko leto je bil izvoljen in potrjen nov predsednik odbora, Germán Rojas iz Čila, ki je več kot 40 let deloval v OZN-u, kar je 18. maja podelil tudi z nami, obiskovalci festivala Obrazi miru. Slednji je potekal v okviru 55. Mednarodnega srečanja in se je med drugim odvil tudi v Dvorani Marjance Ručigaj v Trzinu.

Trzinski dogodek v sklopu festivala je vodil in povezoval pisatelj, politično-literarni kritik Tone Peršak, ki je v goste povabil:

• Tereso Cadete, portugalsko pisateljico, esejistko, profesorico in dolgoletno članico Odbora Pisatelji za mir;
  • Tienchi Martin – Liao, pisateljico in prevajalko, ki je rojena na Kitajskem, odraščala in šolala se je na Tajvanu, danes pa biva v ZDA
  • predsednika Odbora Pisatelji za mir, Germána Rojasa, čilskega pisatelja in aktivista.

Vabilu na čudovit literarni dogodek so se z veseljem odzvali tudi v Krajevni knjižnici Tineta Orla Trzin ter se tako naužili edinstvenih pripovedi, osnovanih na življenjskih izkušnjah vseh 4 nastopajočih. Ob zaključku dogodka pa se je župan občine Trzin, Peter Ložar, s šopkom in plaketo posebej poklonil nekdanjemu trzinskemu županu, ki je 15. maja letos, na praznik 750-letnice prve omembe Trzina v pisnih virih, prejel naziv častnega občana občine Trzin, za ves trud in energijo, ki ju Tone Peršak še danes vlaga v razvoj in nadgradnjo trzinskega političnega, kulturnega in literarnega delovanja.

Bil je izjemen večer, ki pa smo ga nato, kot se vendar spodobi, zaključili v sproščenem okolju gostilne Narobe, kjer so gostje lahko, poleg pristne slovenske besede, okusili tudi pravo slovensko hrano in uživali v slovenski žlahtni kapljici.

Hvala, Tone Peršak, za čudovito povezovanje večera.
Hvala, Peter Ložar, za dodano vrednost večeru.
Hvala tudi vam, dragi gostje, ki ste v slovensko literaturo in kulturo vnovič vnesli upanje, pogum in navdih za nadaljnje podvige.
Nenazadnje pa gre zahvala tudi vam, dragi obiskovalci dogodka, ki ste poskrbeli, da smo vsi lahko uživali v prijetnem, literarno obarvanem vzdušju.