Boris Pahor (1913-2022)
Arhiv novic

Boris Pahor (1913-2022)

Poslovil se je starosta slovenskih pisateljev

Dolgo življenjsko pot je sklenil Boris Pahor, eden najbolj prevajanih slovenskih pisateljev, ki je preživel najhujše trenutke 20. stoletja in svoje življenje posvetil predvsem izpričevanju resnice. Star je bil 108 let.

Njegovo najbolj znano delo je roman Nekropola iz leta 1967, v katerem opisuje taboriščno izkušnjo med drugo svetovno vojno v taborišču Natzweiler-Struthof in s katerim je zaslovel tudi po Evropi.

Veseli smo, da je Boris Pahor obiskal Knjižnico Domžale in z obiskovalci delil razsvetljujoče misli.

V spominsko knjigo je Boris Pahor zapisal: "Zelo lepa knjižnica. Vam jo zavidam". /6. april 2009/

Dragocene misli ambasadorja slovenstva

Jaz nisem za sanje in ne za konstrukcijo. Pisatelji pravijo, da se pisatelj rodi, ko začne pisati roman. Jaz tega ne znam koncipirati in si ne morem izmišljevati oseb. Nimam nagnjenja za te reči. Sem realist, kot človek hočem pisati o realnosti. V knjigah je realnost, ki sem jo sam doživel.

Boris Pahor: Tako mislim: O pisanju

Zame je, kot sem že večkrat rekel, vsak dan novo darilo, tako da omenjam preteklost samo zato, da bi se, kdor razume, zmodril. Sem optimist in obenem zelo skeptičen, ob slabem tudi stoik. Samo, kar se reši, kar zmaga v lepoti in dobroti, me gane.

Boris Pahor: Tako mislim: O naravi in bogu

Foto: Žiga Živulović jr./Bobo, Youtube