Ob Prešernovem dnevu, slovenskem kulturnem prazniku
Arhiv novic

Ob Prešernovem dnevu, slovenskem kulturnem prazniku

Ob današnjem kulturnem prazniku si želimo in vam želimo, da bi prebrali še kakšno kvalitetno knjigo več (kot smo jih do sedaj), da bi si ogledali kakšno kvalitetno predstavo in/ali film več, kakšno dobro razstavo več, da bi torej namenjali resnični kulturi in umetnosti več prostora in časa v svojih življenjih. Da časa za to nimamo, je lažen občutek, vedno je namreč na voljo dovolj električnih naprav, ki jih lahko ugasnemo in se bo kar naenkrat pojavilo veliko tega ne-časa.

In ker je že Vinko Möderndorfer na včerajšnji proslavi ob kulturnem prazniku tako lepo prikazal neverjetno aktualnost Prešernove Glose, se ponovno spomnimo zadnje kitice...

"Vender peti on ne jenja;
grab'te dnarje vkup gotove,
kupovájte si gradove,
v njih živite brez trpljénja!
Koder se nebo razpenja,
grad je pevca brez vratarja,
v njem zlatnina čista zarja,
srebrnina rosa trave,
s tem posestvam brez težave
on živi, umrje brez dnarja."

Močno pa priporočamo tudi ogled izvrstnega in upravičeno kritičnega uvodnega nagovora Vinka Möderndorferja z včerajšnje proslave https://www.youtube.com/watch?v=AUUKZHepSvs.

(Objavljena slika je oljni portret Franceta Prešerna, ki ga je leta 1850 naslikal nemški slikar Franz Goldenstein. Je prva in edina upodobitev Franceta Prešerna, ki je nastala po spominu na dejansko pesnikovo podobo. Ta upodobitev, katere verodostojnost je sicer dvomljiva, je bila po letu 1900 vzor za številne pesnikove upodobitve.)